Vplyv mesačných fáz na rast rastlín

Zaujíma vás, ako mesačné fázy ovplyvňujú rast rastlín? Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sa zdá, že rastliny počas určitých fáz Mesiaca toľko nerastú? Je čas preskúmať fascinujúce spojenie medzi Mesiacom a rastlinami na Zemi!

Na začiatok sa pozrime na vedecké dôkazy, ktoré naznačujú vplyv fáz Mesiaca na rast rastlín. Štúdie ukázali, že niektoré rastliny, napríklad uhorky, častejšie kvitnú počas fáz ubúdajúceho Mesiaca a počas splnu. Okrem toho sa výskumom zistilo, že počas fáz ubúdajúceho mesiaca a novu majú rastliny tendenciu byť menej aktívne a prechádzajú do stavu pokoja.

Fázy Mesiaca neovplyvňujú len uhorky, ale aj mnohé iné rastliny. Existujú napríklad dôkazy, že koreňový systém rastlín rastie počas fázy novu intenzívnejšie. Okrem toho sa výskumom zistilo, že počas fázy splnu mesiaca sú listy rastlín zelenšie a živšie ako počas iných fáz.

Prečo sa to teda deje? Vedci predpokladajú, že gravitačné pôsobenie Mesiaca na zemský povrch môže ovplyvňovať rast rastlín. Tento vplyv je obzvlášť výrazný počas fázy splnu, keď je Mesiac najbližšie k Zemi a gravitačné pôsobenie je najvýraznejšie.

Chcete začať záhradníčiť podľa lunárneho kalendára? Je to jednoduché! Stačí, ak budete používať lunárny kalendár na plánovanie svojich záhradníckych aktivít. Výsadba a zber úrody počas fáz splnu a splnu Mesiaca zabezpečí, že vaše rastliny získajú čo najviac mesačnej energie a budú mať najväčšiu šancu na úspech.

Medzi lunárnymi fázami a rastom rastlín existuje súvislosť. Či už ste skúsený záhradník, alebo len zvedavý pozorovateľ, pochopenie vplyvu Mesiaca na rastliny vám pomôže čo najlepšie využiť vaše záhradnícke úsilie. Takže keď sa nabudúce pozriete na Mesiac, spomeňte si, ako jeho fázy ovplyvňujú život rastlín tu na Zemi!