Rozdiely v lunárnych kalendároch

Rozdiely v kalendároch

Prečo sú v lunárnych kalendároch rozdiely? Lunárny kalendár sa už od jeho vzniku vždy udáva v dňoch a nie v hodinách. Aké znamenie teda konkrétnemu dňu priradiť, keď sa dve rôzne znamenia v jeden deň prelínajú? To bol odveký problém a autori lunárnych kalendárov ho po stáročia riešili priradením znamenia, ktoré platilo o polnoci. Kto s tým nesúhlasil vyberal znamenie aktívne v čase o dvanástej hodine na obed.

Autori mali aj pred dostupnosťou modernej techniky znalosti a schopnosti ako vypočítať polohu mesiaca na minútu presne, podľa postavenia mesiaca vo zverokruhu a začiatku jari. Vo svojich ručných výpočtoch zachádzali až tak ďaleko, že nerátali zverokruh len ako koláč rozdelený na rovnako veľkých 12 dielov ale brali do úvahy aj rôzne dĺžky samotných súhvezdí. Napríklad súhvezdie Váhy je o polovicu menšie než súhvezdie Panny.

Pre tento lunárny kalendár sme zvolili kompromis a vyberáme znamenie, ktoré je aktívne ráno. Deň pre väčšinu z nás predsa nezačína minútu po polnoci, ani o dvanástej poobede. Podľa našich dlhodobých pozorovaní, je takýto kalendár oveľa presnejší a je viac zosúladený s dnešným životným štýlom.

Prechod síl mesiaca z jedného znamenia do druhého tak či tak prebieha pozvoľna, nie behom jedinej minúty. Príroda má všetky prebiehajúce procesy zjednodušené do dokonalosti a nič sa zbytočne nekomplikuje. Určite nie je nutné strážiť si príjem bielkovín presne do 13:05, keď jednotlivé sily sa prelievajú postupne ako voda v potoku.